„Bylo parné léto roku 2011 a my jsme se jako vývojáři potili v kanceláři a mezi prací řešili, kam se večer zajedeme vykoupat,“ vzpomíná Ivoš Gajdorus, spoluzakladatel start-upu Mapotic. „Každý z nás měl pár tipů a ty jsme dali do mapy. Když ji viděli naši kamarádi, chtěli mapu používat taky, a tak vznikla aplikace Kde se koupat.“
Dnes už téměř legendární služba, která má otagovaných skoro 2500 rybníků, jezer a lomů, byla pro Gajdoruse a jeho tým prvním impulsem. „Ukázalo se, že když uděláme aplikaci na konkrétní téma a nabídneme ji komunitě, vznikne zajímavý obsah,“ dodává.
Bez byznysplánu proti gigantům
Úspěch hojně stahované „koupací“ aplikace přinesl poptávku na další specifické mapy. Ale ukázalo se, že nejde jen zkopírovat jednu mapu do druhé, je nutné vytvořit nový web, připravit nové programátorské rozhraní pro aplikaci, zajistit back office a administraci… Náklady jdou rázem do stovek tisíců korun. To bylo pro potenciální komunity – komunity a neziskovky, které měly o nové mapy zájem, nereálné.
„A tak jsme se v roce 2015 dohodli, že vytvoříme službu, díky níž by si lidé mohli zakládat mapy sami,“ říká Gajdorus. „Vrhli jsme se do toho po hlavě bez byznysplánu, prostě nás těšil zájem lidí.“
Po osmnácti měsících příprav v únoru 2017 přišel na svět Mapotic. Je podporou pro padesátku map, například dětských hřišť, běžeckých tras, nočního jídla, přístupných WC nebo saun.
Na otázku, proč by pro takové mapy nestačil využít Google nebo Mapy.cz, Gajdorus odpovídá: „U nich nemůžete filtrovat a kategorizovat. S Mapotic ano, navíc mapu můžete provozovat na vlastní doméně se svoji značkou, napojit na ni back office nebo si vytvořit vlastní aplikaci.“
„Velký zájem o naše služby je pořád mezi neziskovkami, což je pro nás lidské zadostiučinění,“ dodává zakladatel, „ale teď se musíme soustředit na byznys.“
Pomáhají mu v tom už první investoři: Mapotic směřují k orientaci na „vložené mapy“ se zacílením na vývojáře a majitele webů. Těm v budoucnu nabídne pokročilé „embed mapy“, synchronizaci s externími daty, propojení s facebookovými událostmi a další unikátní funkce.
Cíl: cestovky a obchodníci
„Začínáme spolupracovat s cestovními agenturami, specifické mapy využijí také podnikatelé v ubytování a hotelnictví,“ plánuje Gajdorus. „Máme připravené řešení pro obchodní týmy, které můžou do map implementovat svoje data z CRM a identifikovat nové obchodní příležitosti.“
Pro Mapotic, který zaujal na konferenci Web Summit a získal třetí místo v letošním klání Vodafone Nápad roku, se rýsuje i jedna pikantní zahraniční spolupráce: na pobřeží Spojených států by mohl ve spolupráci s ochranáři mapovat výskyt žraloků.
Big data na prodej
Společnost, která vznikla z nadšení pro dobrou věc, už svoje tvůrce přerůstá. Plánovaný dvouletý cyklus, ve kterém Mapotic svůj zisk investuje do produktu, se naplňuje a Gajdorus se svým týmem přemýšlí, jak dál. Během příštího roku chce otestovat na celosvětovém trhu nejzajímavější segmenty a na ty se naplno zaměřit.
Kromě zpracování mapových dat se jeví jako životaschopná role prostředníka: Mapotic by sloužil jako platforma pro mikroplatby mezi tím, kdo dané téma mapuje, a tím, kdo jeho informace kupuje. „A k tomu potřebujeme seed investora, který by nám pomohl s expanzí do zahraničí, kde se musíme zaměřit na růst a trakci a samozřejmě posílení prodeje a marketingu.“
Zdroj: MotejlekSkocdopole.com