V rámci programu Czech Match jsme strávili týden v New Yorku, kde jsme zjišťovali zpětnou vazbu na budované B2B produkty, vytvořili nové kontakty a taky získávali know how, jak nejlépe expandovat do USA.

New York, New York

Mapotic byl vybrán jako jeden ze startupů účastnících se akceleračního programu Czech Match již v roce 2020, ale díky omezením Covid-19 jsme mohli vyrazit do USA až v listopadu 2021. Cílem bylo získat zpětnou vazbu na Mapotic zejména v oblasti B2B, kde začínáme rozvíjet nové produkty a služby. 

Taky jsme si jeli udělat lepší přehled o trhu v USA, kde nám pomalu ale jistě přibývají zákazníci a vylepšili si názor na to jak dělat PR a marketing pro softwarové firmy na globálně nejzajímavějším trhu. V neposlední řadě bylo plánem pobavit se s investory a prohloubit existující obchodní kontakty a vytvořit nové.

Letiště Newark a fronta 1h (první den plného otevření hranic)

Cesta do města

Cestování v (post)pandemické éře je poněkud specifické. Očkování, PCR test, roušky/respirátory celou cestu tam i zpět. British Airways naservírovali 2x za let kuře a kvalita služeb na Heathrow potvrdila svoji diskutabilní pověst. Nicméně nadšení znovu otevřeného cestování mezi Evropou a USA bylo znát u pasažérů i personálu.

Good morning, New York & Central park!

VentureOut a první dny v NY

Náš smluvní hostitel VentureOut se postaral o týdenní program a připravil řadu mentorských sezení, schůzek a přednášek. Mluvili jsme s chytrými lidmi a odborníky z oblasti prodeje a marketingu i fundraisingu. Potvrdilo se, že mít komunitní mapy v zádech a nad tím stavět byznys řešení v oblasti zpracování a vizualizace lokačních dat, dává smysl. „Data is new oil“, right.

V New Yorku žije řada podnikatelů a lidí, kteří trávili část kariéry na obou pobřežích US a bylo zajímavé poslouchat o více “propojovacím a komunitním” přístupu na East coast vs. “konkurenční a na rivalitu zaměřený” West coast. Hlášky “Oblast New York má víc studentů než celé San Francisco všech obyvatel” či “Chcete milion? To jste při zemi, musíte chtít aspoň 5M” jen podtrhovaly správnou americkou dravost.

Firmy zakládejte v Delaware

Jedním z cílů cesty bylo také získání více know-how ohledně podnikání v USA, co obnáší vytvořit a provozovat společnost se sídlem v USA. Pro někoho žádná novinka, ale až 80% nově zakládaných software firem je zakládáno v Delaware. Důvodem je nízké zdanění a jednoduchá legislativa – firma se dá založit v rámci hodiny, náklady na provoz pobočky v US jsou v jednotkách tisíc USD, náklady hlavně na účetní a právníky. Toto je z našich sezení v mrakodrapech na Manhattanu:

Hybridní schůzky s částí posádky na místě a dalšími připojenými

Prodejní a strategie brand building made in US

Přestože je před námi ještě kus práce, zdá se, že jsme na správné cestě a B2B či enterprise SaaS, low-code nebo no-code jsou trendy. S našimi nejnovějšími přírůstky mezi klienty na east coast se potvrzuje, že máme něco, o co by mohl při správném nastavení být v USA zájem – zajímali jsme se tedy o to, jak nastavit co lepší messaging naší značky, marketing a vůbec jak pojmout propagaci na americkém trhu.

Kvalitní byla např. lekce ohledně Challanger sale nebo marketingových a strategických doporučení od AOKgroup, kde nám guruové tvorby značek rozpitvávaly firemní vnitřnosti a dávali vhledy jak naši story formovat, aby co nejvíce prodávala. 

Nic úplně nového pod sluncem, spíše potvrzení síly příběhu a důraz na jednoduchost. Klíčové i v B2B komunikaci jsou emoce a zabalení do správného kabátku. A osvěžení známých mouder, že pro dlouhodobý úspěch značky je vždy dobré věnovat nějaký čas rozklíčování autentických firemních hodnot či definování správného “Proč” od Simona Sinka nebo se pořádně zamyslet nad archetypem své značky.

Diagram archetypů a značek. Credit: Marchbranding.com

Investice a fundraising

Jelikož se Mapotic blíží dalšímu investičnímu kolu, strávili jsme nějaký čas rozhovory s několika fondy rizikového kapitálu a investičními experty. Pandemická situace v posledních dvou letech způsobila, že ještě více peněz jde do startupů a částky, které dříve znamenaly seed investici, jsou dnes spíš pre-seed. A objemy 1-5M USD se běžně investují v seedovém kole. Strach z prováhání je nyní extrémní a získání investice by mělo být snazší než kdy dříve.

S více než 400 právníky zaměřenými na startupy fundraising o podnikání v USA Joe z McCarter & English něco ví…

Pitching and Pitch night v Českém domě

Na konci naší mise jsme se zúčastnili Pitch night, kde všechny startupy představily své produkty. Nutno uznat, že konkurence byla silná, a některé startupy jsou velmi slušně rozjeté se zákazníky po celém světě a s obratem v milionech USD. Bylo super vidět skvělé české projekty pronikající do světa, ať už jde o robotiku v zemědělství (Ulmanna), ozonové čisticí technologie (Health City), digitalizovanou správu budov BeiT, luxusní hodinky s chytrými schopnostmi (Leitners), Adiquit zaměřené na odvykání kouření nebo v našem ranku působící česká mapovací společnost Maptiler. Velké gratulace jdou startupu CareBot, který Czech pitch night zaslouženě vyhrál.

 

Předávání cen a networking v Českém domě..

Po týdnu se vracíme nabiti informacemi a také s pár slušnými kontakty, ať už se jedná o podnikatele působící v NY, investory nebo kontakty ze startupů, které jsme potkali. Nezbývá si než přát, aby podobných akcí podporoval CzechInvest co nejvíce a “zlaté české ručičky” tak měly lepší pozici ve světě a mohly předvádět co dovedou:-)

Central park na podzim

Vychutnáváme si spojení slavných burgerů s českými startupy

Down town po ránu I.

Down town po ránu II.

Related Posts

mpt-logo-white3_

Pracujte s daty nad mapou jako nikdy dřív. Zobrazujte, sledujte a využívejte dynamická data ve prospěch svého projektu.

Přidejte se k nám

eu-logo
EVROPSKÁ UNIE

Evropské strukturální a investiční fondy Operační program Praha – pól růstu ČR

praha-logo

V roce 2020 získala firma Mapotic, s.r.o podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, realizovanou skrz Operační program Praha – pól růstu ČR a čerpanou přes II. výzvu specializovaných voucherů (reg. č. CZ.07.1.02/0.0/0.0./16_027/0000607). Podpora byla mířena na účast frimy Mapotic s.r.o. na projektu Mapotic v místě realizace Praha za účelm zvýšení konkurenceschopnosti projektu. Očekávaným výstupem je inovace a uvedení na trh dalších služeb a produktů společnosti.

© Mapotic 2022 All rights reserved.