CESTOVATELSKÁ MAPA

S českou cestovatelkou jsme vytvořili průvodce neokoukaných míst pro tisíce cestovatelů

V době, kdy cestovatele „uvěznila“ pandemie v jejich domovech a spousta z nich přišla o zdroj příjmů, rozjela Krista Audi cestovatelskou skupinu zaměřenou na krásy České republiky. A stalo se něco nečekaného – skupina Úžasná místa v Česku se začala virálně šířit, živelně narůstala zakladatelce přímo před očima a stala se jedním z nejrychleji rostoucích účtů na sociálních sítích v Česku. Aby mohla o cestování snadno blogovat a sdílet s lidmi své tipy, potřebovala mapu s pokročilým filtrováním a dalšími funkcemi. Nejprve mapy od  Mapoticu vyzkoušela a pak nás oslovila s konkrétními požadavky. Společně jsme vyladili mapu, která se hodí k vložení do článku na blog a funguje i v aplikaci pro fandy cestování, která si záhy získala tisíce stažení.

O KLIENTOVI

Úžasná místa v Česku je populární facebooková skupina, kterou založila a spravuje mladá cestovatelka Krista Audi, která procestovala více než 40 zemí světa a vydává i magazín HappyMag.cz. Skupina na Facebooku vznikla v době covidového lockdownu na jaře 2020 a do jara 2021 nasbírala více než 500 tisíc. Krista s lidmi sdílí netradiční turistické cíle a ukazuje jim, že doma v Česku je nádherně.

Amazing Places Logo

Jedna z největších českých cestovatelských komunit používá aplikaci s mapou od Mapoticu

0 +
sledujících na Instagramu a Facebooku
0 +
fotografů se podílelo na tvorbě appky
+
úžasných míst v ČR
+
počet stažení appky za první den
0 +
sdílení příspěvků na Facebooku v průměru
0 +
kategorií na třídění míst v appce

Cíl projektu: Aplikace, kterou mají cestovatelé pořád u sebe, a výběr výletů jim usnadní filtrování v mapě

V roce 2020 nás oslovila cestovatelka Krista Audi s plánem na zdokonalení cestovatelské mapy. „Svou první mapu úžasných míst si založila a spravovala v Google mapách, jenže narážela na limity – mapa neměla dostatečné funkce a nedovolovala uživatelům filtrovat podle svých potřeb. Mapu bylo také nutné zobrazit v mapové vrstvě Google – my v Mapoticu jsme na mapových vrstvách nezávislí, takže data lze zobrazit v různých mapách,“ říká CEO Mapoticu Ivo Gajdorus. Proto se obrátila na Mapotic a popsala nám své představy o tom, co musí mapa splňovat.

Krista zjistila, že potřebuje prémiovou verzi Mapotic, která jí umožní jednoduše vkládat výřezy z map s přesně zvolenými filtry do blogových článků. 

K tomu chtěla šikovnou a rychle realizovatelnou mobilní aplikaci s mapou. Tu si vyžádali její fanoušci, kteří si přáli jednodušší utřídění tipů na výlety. Přímo v aplikaci:

  • si ukládají oblíbená místa, 
  • komentují je 
  • a hodnotí. 

Aplikace je pro Kristu i důležitým byznysovým nástrojem – může do ní vkládat inzerci například na restaurace a získávat sponzory. Klíčové tedy bylo dát appku co nejrychleji spustit a udělat ji co nejpřehlednější pro desetitisíce cestovatelů po ČR.

Mockup-Uzasna-Mista-Application

Výzvy, se kterými jsme si v projektu Úžasná místa poradili

UX friendly mobilní aplikace pro desetitisíce uživatelů
Možnost propagaci e-shopu v mapě
Filtry a výseky z map vložené do článků na blogu nebo na sítě
Komunitní funkce jako komentování, ukládání míst a hodnocení
Pokročilé reklamní možnosti v mapě
Zobrazení mapy Úžasných míst nad mapovými vrstvami Mapy.cz

Realizace: Populární mobilní aplikace pro cestovatele a vložená mapa

Společně jsme sestavili online vloženou mapu a mobilní aplikaci, které umožňují cestovatelce věnovat se svému koníčku a vydělávat i v době zavřených hranic. Cestovní mapu jsme postavili na 5 základních pilířích:

1
Detailní filtrování a další chytré vlastnosti mapy

Základním požadavkem Kristy byly mnohem pokročilejší funkce, než nabízí Google mapy. Potřebovala strukturovat obsah, přidávat fotky a nastavit filtrování tak, aby si mohli svá výletní místa snadno vyhledat například rodiče s dětmi, pejskaři nebo lidé, kteří chtějí na výlet, ale je zrovna škaredě, a tak hledají vhodnou alternativu, aby nemuseli sedět doma. S tím jim pomůže appka, kde si rychle vyfiltrují ideální výlety a během chvilky vyberou, kam dnes vyrazí. „Na Mapy.cz musíte strávit hodiny hledáním míst, jelikož protože nejsou utříděná. Naše appka vám usnadní vyhledávání, takže si pomocí filtrů najdete třeba viadukty, vyhlídky, větrné mlýny, zříceniny, místa se vstupným zadarmo,“ popisuje Krista Audi.

2
Možnosti sponzorování a vkládání reklamy

V době, kdy většina cestovatelů přišla o své příjmy z reklamy, se Krista Audi rozhodla do svého projektu pořádně šlápnout. Spustila e-shop s filtry do Lightroomu nebo Photoshopu a dalšími foto pomůckami, do budoucna plánuje nabízet i cestovatelské vybavení. Appku tak může využít jako akviziční kanál pro e-shop, získat na její provoz sponzory, vkládat do ní inzerci na restaurace či ubytování, napojit ji na reklamní systém Google AdSense a časem i nabídnout fanouškům placenou prémiovou verzi appky.

3
Výběr z mapových vrstev včetně turistické od Mapy.cz

Aby byla mapa co nejužitečnější, umožnili jsme zobrazení ve vrstvách od Mapy.cz. To znamená, že si výlety v appce prohlédnete třeba v oblíbené turistické mapě od Mapy.cz. „Mapy.cz jsou pro outdoor cestování po ČR velmi praktické, proto jsme je do aplikaci zapojili,“ říká Ivo Gajdorus.

4
Snadné zapojení komunity do tvorby mapy a lepší funkce appky

Cílem mobilní aplikace je budovat komunitu kolem Úžasných míst. Čím víc fandů appka nasbírá, tím lepší možnosti sponzoringu a reklamy získá. Proto jsme nastavili možnost ukládat si oblíbená místa, komentovat je a hodnotit hvězdičkami. „Appku neustále vylepšujeme. Brzy přibude možnost vkládat data či fotky uživateli, dále funkce na ukládání míst do oblíbených navštívených a také možnost oslovit registrované uživatele newsletterem,“ říká Ivo Gajdorus.

5
Pokročilé možnosti vkládání map na blog

Protože Krista potřebovala vkládat mapy na svůj blog, využívá pokročilou verzi Embed PRO. V takové mapě si může vyfiltrovat jakékoliv parametry a vložit filtr přímo do článku nebo postu na sociálních sítích. Takže když píše článek třeba o cestování pro rodiče s kočárky, jednoduše přidá na blog mapu pouze s výlety, které jsou pro ně vhodné. Stejně tak si může zobrazit jen určitý výsek mapy a vložit ho třeba do článku o cestování v Českém Švýcarsku.

„Protože jsme velkou část míst navštívily, vytvořily jsme s mámou za jedno odpoledne na chatě jejich seznam a ten samý den našly partnera pro vývoj naší aplikace. Mohli jsme vyvíjet vlastní řešení, které by ale trvalo měsíce a bylo by náročné ho vymyslet a vytvořit, a tím bychom propásli velkou příležitost v podobě uvolnění lockdownu. Mapotic nabídl modulární a rychlé řešení. Jsem moc vděčná za pohotovost Adama a Ivoše z Mapoticu. Spolupráce probíhala hladce a v domluvených termínech. Poslední dny při testovacím provozu mi byl Adam neustále k dispozici a pomáhal mi. Navíc jsou skvělí vizionáři a myslí pořád na to, jak aplikaci a jejich mapy vylepšovat o nové funkce. Takže nástroj Mapotic je se svými funkcemi fakt promyšlený téměř k dokonalosti.“

Krista Audi, zakladatelka Úžasných míst v Česku

Výsledek: Rychle vytvořená a konfigurovatelná mobilní aplikace s redakčním systémem pro realtime správu obsahu a zapojení uživatelů

Společně s Kristou Audi jsme vyvinuli novou platformu pro získávání dalších fanoušků a budování komunity kolem Úžasných míst. Projekt získal také další možnosti inzerce, spolupráce se sponzory a propagace e-shopu pro cestovatele.

Výsledkem je jednoduché vkládání výřezů map nebo mapy s vyfiltrovanými hodnotami přímo do článků v magazínu HappyMag.cz. 

Lidé snadno prochází a hledají zajímavá místa v aplikaci, kde si mohou vybrané výlety ukládat a psát k nim své komentáře. Od ná padu až k vytvoření kompletní appky uběhel jediný měsíc a hned za první den si aplikaci stáhlo přes 10 tisíc uživatelů. Stala se nejstahovanější aplikací v Česku na App store. Stáhnete si ji také na Google Play.

Mockup-Uzasna-Mista-Application

Let's launch your new project together!

mpt-logo-white3_

Pracujte s daty nad mapou jako nikdy dřív. Zobrazujte, sledujte a využívejte dynamická data ve prospěch svého projektu.

Přidejte se k nám

eu-logo
EVROPSKÁ UNIE

Evropské strukturální a investiční fondy Operační program Praha – pól růstu ČR

praha-logo

V roce 2020 získala firma Mapotic, s.r.o podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, realizovanou skrz Operační program Praha – pól růstu ČR a čerpanou přes II. výzvu specializovaných voucherů (reg. č. CZ.07.1.02/0.0/0.0./16_027/0000607). Podpora byla mířena na účast frimy Mapotic s.r.o. na projektu Mapotic v místě realizace Praha za účelm zvýšení konkurenceschopnosti projektu. Očekávaným výstupem je inovace a uvedení na trh dalších služeb a produktů společnosti.

© Mapotic 2022 All rights reserved.