Vědecká organizace OCEARCH se specializuje na real-time sledování a vizualizaci pohybu žraloků a dalších podmořských zvířat. Před organizací vyvstala nová výzva – sjednotit systém sledování, efektivně zpřístupnit data z oceánů vědeckým týmům i široké veřejnosti. Přečtěte si, jak Mapotic vytvořil online službu a mobilní aplikaci, které podporují aktivity vedoucí k udržení rovnováhy v oceánech a snižování dopadů změn klimatu.
OCEARCH je vědecká organizace, která se zaměřuje na sběr dat o pohybu podmořských zvířat. Data poskytuje vědeckým pracovištím, univerzitám po celém světě a umožňuje šíření mise organizace a interakci uživatelů s provozovatelem. Organizace provozuje celosvětově největší systému pro real-time sledování a vizualizaci pohybu žraloků a dalších podmořských zvířat.
V roce 2019 nás OCEARCH oslovil s plánem na přestavbu Shark trackeru, který už nestačil potřebám organizace. V případě sledování pohybu podmořských živočichů, kteří se většinou pohybují na nejodlehlejších místech planety, bylo zásadní využít technologii vhodnou pro sběr dat ze zařízení umístěných na jednotlivých trackovaných objektech.
Dále bylo nutné sjednotit tok ze satelitů a dalších zdrojů dat, aby je šlo efektivně zpracovávat a dále využívat. Nejen pro vědecké účely, ale také jako nástroj pro komunikaci s fanoušky po celém světě, k šíření osvěty a medializaci dopadu. S tím souvisel návrh a realizace uživatelsky přívětivé mobilní aplikace podporující interakci uživatelů mezi sebou nebo uživatelů s vědeckými pracovníky OCEARCH.
Pustili jsme se do tvorby online služby a mobilní aplikace, které přinášejí díky inovativním technologiím novou generaci telemetrie do odvětví vzdáleného monitoringu divokých zvířat. Zpřístupnění dat z oceánů vědeckým týmům a veřejnosti jsme postavili na 4 základních pilířích:
Jako klíčovou technologii jsme zvolili satelitní systém Argos, který pomocí družic sbírá data ze zařízení umístěných na jednotlivých trackovaných objektech – tzv. tagy umístěné na hřbetních ploutvích žraloků.
Data jsou spolu s dalšími zdroji geolokačních dat (GPS trackery, IoT zařízení) zpracována primárně monitorována v centrální škálovatelné databázi v Amazon cloudu. Data dále putují do Mapotic cloud platformy, kde s nimi zaměstnanci OCEARCH pomocí back office dále pracují
Řešení umožňuje vizualizaci real-time dat na webu, která vědci dále využívají například pro pozorování migračních tras. Mobilní aplikace podporuje interakci uživatelů, kteří navzájem komunikují a mohou tak šířit poselství OCEARCH.
Technologie od Amazonu po Mapotic dovolují neustálý vývoj a zlepšování všech částí projektu, například zamezení výpadkům systému při přetížení z důvodů vysoké návštěvnosti nebo další rozvoj a rozšiřování o nové funkce shark trackeru.
Po spuštění nové generace Shark trackeru si projektu všimla také řada médií od Fox News TV nebo USA Today, až po Forbes (ČR). Organizace tak získala nejen efektivní technologii, ale také nástroj pro propagaci dopadu své činnosti a šíření osvěty na podporu výzkumu ve světových oceánech.
Evropské strukturální a investiční fondy Operační program Praha – pól růstu ČR
V roce 2020 získala firma Mapotic, s.r.o podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, realizovanou skrz Operační program Praha – pól růstu ČR a čerpanou přes II. výzvu specializovaných voucherů (reg. č. CZ.07.1.02/0.0/0.0./16_027/0000607). Podpora byla mířena na účast frimy Mapotic s.r.o. na projektu Mapotic v místě realizace Praha za účelm zvýšení konkurenceschopnosti projektu. Očekávaným výstupem je inovace a uvedení na trh dalších služeb a produktů společnosti.