Celosvětová organizace Global Footprint Network (GFN) hledala mapové řešení umožňující pomocí mapy sjednocovat lidi a organizace, které se zabývají udržitelností a ekologickými projekty. Přečtěte si, jak díky Mapotic vznikl projekt, který za 6 měsíců posbíral více než 800 udržitelných řešení od jednotlivců i komunit z celého světa.
Global Footprint Network (GFN) sdružuje více než 70 organizací z různých zemí, které se zabývají udržitelností a snižováním dopadů negativního působení člověka na Zemi.
Jednou ze zajímavých aktivit mezinárodní neziskové organizace GFN je kampaň OverShootDay. Ta upozorňuje na datum, kdy lidstvo spotřebuje daný rok obnovitelné zdroje, které planeta zvládne vyprodukovat.
Vedení GFN hledalo několik let nástroj či službu, která by umožnila pomocí mapy zobrazovat a propojovat dobrovolníky a organizace zabývající se udržitelností a ekologickými projekty.
Řešení má za cíl měnit způsob, jak spravovat ekologické zdroje takovým způsobem, aby lidská činnost čerpala jen takové zdroje,
které je Země schopna sama regenerovat. To znamená také podporu kampaně OvershootDay.
Během počáteční komunikace jsme si vyjasnili cíle a způsob uchopení mapového řešení. Rozhodli jsme se, že vytvoříme projekt, který bude sloužit jako samostatná mapa na vlastní doméně, ale také jako podpora kampaně OvershootDay.
Do mapy mohou uživatelé z celého světa přidávat tipy na ekologické projekty a podporovat misi GFN.
V první fázi jsme vytvořili demo mapu, ve které vznikl základ budoucího členění míst na mapě. Tým GFN měl díky své dlouholeté činnosti připravené desítky projektů a uživatelů, jejichž profily bylo nutné do mapy zanést.
Pro mapový projekt GFN jsou stěžejní tyto funkce:
Speciálně pro GFN jsme využili modulární architekturu platformy a přidali nové rozšíření, které umožňuje projevit podporu nejlepším projektům pomocí zdvižených palců namísto dosavadního hodnocení míst tradičními hvězdičkami. Komunita tak může přidaným ekologickým projektům poskytovat zpětnou vazbu pomocí lajků.
Projekty je možné filtrovat dle zaměření. Uživatelé se tak mohou lépe orientovat v mapě se stovkami projektů. Pro zvýšení počtu nově registrovaných uživatelů jsme integrovali informační okno nad mapu, které pomáhá s úvodními kroky v mapě.
Mapu jsme spustili na subdoméně movethedate.overshoot.org, čímž se logicky propojila s portfoliem projektů GFN. Třem milionům uživatelům, kteří ročně využijí footprint kalkulačku, tak nabízí další možnost, jak podpořit šíření ekologického myšlení a osvěty ohledně udržitelnosti.
Díky vestavěné funkci zasílání zpráv se uživatelé mohou přes mapu oslovit a navázat kontakty pro další spolupráci.
Do projektu jsme integrovali měření a nastavili statistiky tak, aby umožňovaly vyhodnocovat hlavní metriky projektu. Nastavené cíle, které jsou odesílány jako týdenní report, umožňují provozovateli i partnerům projektu anonymně sledovat aktivitu uživatelů a měřit tak dopad své činnosti.
Od spuštění projektu v létě 2019 bylo do projektu vloženo přes 800 udržitelných řešení a k mapě se připojilo několik tisíc uživatelů. Došlo ke stovkám propojení a GFN má další nástroj k šíření povědomí o udržitelnosti a ekologického přístupu k fungování lidstva na naší planetě.
Díky postupnému šíření projektu získala organizace také další nástroj pro PR a také nový zdroj donátorů, kteří tvoří nezbytnou součást finanční podpory organizace.
Evropské strukturální a investiční fondy Operační program Praha – pól růstu ČR
V roce 2020 získala firma Mapotic, s.r.o podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, realizovanou skrz Operační program Praha – pól růstu ČR a čerpanou přes II. výzvu specializovaných voucherů (reg. č. CZ.07.1.02/0.0/0.0./16_027/0000607). Podpora byla mířena na účast frimy Mapotic s.r.o. na projektu Mapotic v místě realizace Praha za účelm zvýšení konkurenceschopnosti projektu. Očekávaným výstupem je inovace a uvedení na trh dalších služeb a produktů společnosti.