Mapy mohou sloužit jako zajímavý a neotřelý způsob, jak vnést čerstvý vítr do marketingového evergreenu – soutěží. Ty jsou vděčným nástrojem pro brand awareness i získávání nových zákazníků. Vyzkoušeli jsme si to na společném projektu s cestovní kanceláří Mandala Adventures.
Mandala Adventures pořádala na konci srpna cestovatelský festival Faces of Indonesia. Cílem soutěže bylo přilákat pozornost k festivalu a k nabídce exotických zájezdů a posílit znalost značky mezi lidmi, kteří rádi cestují. Zároveň jsme chtěli seznámit cestovatele s Mapoticem a získat zkušenost s pořádáním soutěže.
Pravidla byla velmi jednoduchá. Soutěžící měli do vložit do mapy svoji fotku z dovolené a získat pro ni co nejvíce lajků. Mapotic standardně umožňuje sdílení míst na sociálních sítích. Pro účely soutěže jsme místa vybavili facebookovým pluginem “like box”. Ten umožňuje sčítat všechny lajky bez ohledu na to, zda je lajk udělen na mapě, na facebooku nebo je sdílen dalšími uživateli.
Hlavní cenou byla letenka na Bali. Soutěžící mohli získat i další ceny jako např. fotoobraz z Indonésie, javánský batikovaný sarong, lekci vaření indonéské kuchyně nebo večeři v indonéské restauraci.
Soutěž trvala zhruba dva týdny. Zapojilo se do ní přes 60 soutěžících. Mapa během finálního týdne přilákala téměř 9 tisíc návštěvníků, kteří rozdali 1 842 lajků.
Mapu jsme vložili na dva největší české soutěžní agregátory a podpořili ji menší částkou v rámci propagace příspěvků na facebooku Mapotic i Mandala Adventures CK. Mandala měla krátký vstup v pořadu Sama Doma (ČT1) při zahájení festivalu.
Když jsme s návrhem soutěže přišli, byl už znám termín festivalu, který pomalu klepal na dveře. I když uspořádání soutěže vypadá jako snadná věc, příště bychom si vyhradili více času na přípravu i na samotný průběh soutěže. Nějakou dobu dobu trvá, než se soutěž rozkřikne.
Jakkoliv se mechanika soutěže může v kanceláři jevit jako geniální a jednoduchá, realita může ukázat opak. Doporučujeme nepodcenit fázi testování a získat nejprve zpětnou vazbu od kolegů a přátel případně nějaké úzké testovací skupiny.
Kdybychom měli vybrat dvě nejdůležitější ingredience, na kterých závisí úspěch soutěže, je to jednoduchost pravidel a kvalita cen. Letenka na Bali nám přišla jako hodně atraktivní výhra. Někteří soutěžící nám ale dali najevo, že nechtějí letět sami. Chtěli letenky dvě. Investice pozornosti i peněz do kvality cen se rozhodně vyplatí.
Všechno kolem soutěže by mělo jít jednoduše vysvětlit dvěma, třemi větami. Platí to hlavně pro pravidla. Pokud to nejde, je to známka, že se někam vloudila nějaká zapeklitost. Je lépe se k ní vrátit a odstranit ji. Každá překážka a složitost znamená méně soutěžících, návštěv, kliků – prostě méně všeho, čeho chcete mít hodně.
Jakmile se soutěžící musí někam registrovat či vyplňovat složité formuláře, je to vždy spíše na škodu. Do soutěže by mělo být možné se zapojit na pár kliků. Každá kolonka a každý krok navíc opět znamená ztrátu soutěžících. Platí to i pro mechaniku soutěže. Jakmile mají soutěžící něco tvořit či vymýšlet, budete mít možná vyšší kvalitu některých výstupů, ale kvantita bude nízká.