S rozvojem nových technologií se objevují nová využití pro komplexní tracking data. V rámci hackatonu pro rakouské Pioneers jsme se podívali na to, jak lze pracovat s tracking daty a využít je pro vznik virtuálního, konstantně aktualizovaného modelu rakouské železnice.
Lokomotivy na rakouské železnici jsou vybaveny tracking zařízením a posílá každou vteřinu údaje o své poloze na základě GNSS.
GNSS označuje družicové technologie globálního pozicování, do kterého spadá americký systém GPS, ale také evropský Galileo nebo ruský Glonass.
Tato data jsou s mírným zpožděním zasílána na dispečink, kde jsou ukládána pro pozdější využití. Jedním z možných využití je vymodelování “digitálního dvojčete” železniční trati. To lze poté porovnat s referenčním modelem železnice a detekovat místa, kde dochází k odchylkám a tím zjistit, kde došlo k úpravě trati, která ještě nebyla promítnuta do referenčního modelu či provádět rozhodnutí směřující ke zvyšování kvality referenčního modelu, úspoře nákladů nebo lepšímu plánování.
Data z GPS trackerů v sobě nesou informaci o kvalitě signálu, v prvním kroce jsme tedy provedli selekci dat obsahující pouze pozice s vysokou kvalitou signálu. Dostali jsme se na rozumější objem dat a začali z GPS souřadnic modelovat virtuální železniční trať spolu s vizualizací poskytnutého existujícího modelu.
Postupným přidávání dat z delšího časového úseku a z více vlaků se začaly výrazněji objevovat odchylky referenčního modelu a trackovaných dat. Pomocí Geopandas a dalších nástrojů jsme postupně byli schopni detekovat největší odchylky a vizualizovat je v mapě.
Následně jsme přidali vizualizaci pomocí heat mapy a postupně procházeli další úseky. Občas jsme objevili zajímavé objekty – na obrázku níže vizualizace železniční vlečky, jež zajížděla do průmyslového areálu.
Celá akce pro nás byla dobrou příležitostí vyzkoušet naše schopnosti zamyslet se nad dalším rozvojem Mapotic. Detekované odchylky mezi virtuálním dvojčetem a reálnou trasou trati jsou skvělou ukázkou toho, jak mohou být komplexní data z trackingu využita v rámci plánování a vylepšování infrastruktury.
Těšíme se na další rozvoj a práci ať už s telemetrickými daty či výzvami z oblasti IoT a trackingu. Děkujeme rakouským Pioneers za skvělé pořadatelské služby a těšíme se na další výzvy.
Pokud hledáte partnera pro podobný projekt, neváhejte se nám ozvat!
Pro nejnovější příspěvky se podívejte na náš blog v anglické verzi www.mapotic.com/blog
Evropské strukturální a investiční fondy Operační program Praha – pól růstu ČR
V roce 2020 získala firma Mapotic, s.r.o podporu z Evropských strukturálních a investičních fondů, realizovanou skrz Operační program Praha – pól růstu ČR a čerpanou přes II. výzvu specializovaných voucherů (reg. č. CZ.07.1.02/0.0/0.0./16_027/0000607). Podpora byla mířena na účast frimy Mapotic s.r.o. na projektu Mapotic v místě realizace Praha za účelm zvýšení konkurenceschopnosti projektu. Očekávaným výstupem je inovace a uvedení na trh dalších služeb a produktů společnosti.